Vlasta Jareš - klavírista, písničkář


Vlasta Jareš (nar.1955) se začal učit na klavír v dětství. Po pětiletém hraní toho však zanechal a ke klavíru se vrátil až v dospělosti. Hlavním momentem, který ho přiměl k systematickému pokračování hry na klavír a nasměroval ho směrem k jazzu bylo až pozdější absolvování Letní jazzové dílny ve Frýdlantu v Čechách, v roce 1986, pod vedením Karla Růžičky, Emila Viklického a Milana Svobody. Vlasta Jareš je absolventem řady jazzových workshopů a dílen pod vedením řady předních klavíristů, například: Gabriela Jonáše, Najponka, Vojtěch Eckerta, Ondreje Krajnáka a Kuby Stankiewicze.
Vlasta Jareš začínal na české hudební scéně hraním v bluesových kapelách. Mateřskou kapelou byla skupina Ex - Blues, s kterou se zúčastnil kromě hraní v klubech i druhého a třetího ročníku tehdy ještě Československého bluesového festivalu Nonstop Blues v Litvínově. Kromě toho kapela vystupovala na Mezinárodním festivalu – Saloon tradičního jazzu na výstavišti v Praze. Posledním koncertem kapely byla účast na bluesovém festivalu v Německu v roce 1989.

V roce 1996 vystoupil Vlasta Jareš jako písničkář na folkovém festivalu „Zahrada 96“ ve Strážnici, v rámci společného koncertu písničkářů.

Kromě svého projektu, kde Vlasta Jareš interpretuje autorské písně, vystupuje v různých seskupeních hrajících převážně jazzové standardy. (např. působil jako klavírista japonského jazzového zpěváka Yasutoma Suzukiho). Vlasta Jareš sestavil vlastní kapelu Jazz Balsam (motto: balzám pro uši i na duši). Kromě Vlasty Jareše - piáno, ji tvoří mladí hudebníci: Zbyněk Polívka - tenorsaxofon, Filip Klinecký - kontrabas, David Čížek - bicí. Kapela Jazz Balsam doprovázela, také naší přední jazzovou zpěvačku Petru Vlkovou (2008). Repertoár tvoří převážně jazzové standardy z repertoáru Franka Sinatry, Nat King Cola aj. Sestava kapely Jazz Balsam je pružná a mění se podle potřeby (duo, trio, kvartet).